Jaskinia Łokietka


Długość: 320 m.

Rozciągłość pozioma: 115 m.

Głębokość: 7 m.

Wysokość otworu: 453 m npm

Położenie otworu: dolina Saspowska, Ojców, gmina Skała, Ojcowski Park Narodowy

Podsumowanie: Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legenda o jaskini. Wg niej ukrywał się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego Wacława II. Łokietek miął przebywać w niej około sześciu tygodni, a życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór pajęczyna, czym zmylił pościg Jaskinia ta leży na terenie przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego i jest doskonałym uzupełnieniem spaceru po Dolinie Prądnika Obecnie jaskinia posiada oświetlenie elektryczne, a liczne grupy turystów zwiedzają jaskinie za biletami pod opieka przewodnika. Jaskinia czynna jest od 1 maja do 31 października w godzinach od 9.00 do 18.00, a w październiku do 17.00. Kolo jaskini znajduje się kiosk z biletami i pamiątkami

Opis jaskini: Do jaskini doprowadza otwarta u góry szczelina o długości 20 m, będąca niegdyś zapewne fragmentem korytarza, którego strop uległ zawaleniu. Wstępny korytarz zakręca w lewo i po drewnianych schodach schodzimy do obszernego Głównego Korytarza. Dochodzimy nim do Sali Rycerskiej o długości 25 m, szerokości 10 m i znacznej wysokości Z sali ku południowi odgałęzia się krety korytarz zamknięty gruzowiskiem. Z zachodniej części sali przebito w 1974 roku korytarz do Sypialni aby usprawnić ruch turystyczny. My idziemy po schodach w gore do niewielkiego korytarza o meandrującym przebiegu z ciekawymi bocznymi wymyciami. Przechodzimy nim do salki zwanej Kuchnia. Znajduje się ona tak blisko powierzchni, ze w jej stropie widać korzenie drzew. Schodzimy kolejnymi drewnianymi schodami do największej sali jaskini - Sypialni o wymiarach 20 x 30 m. Jej dno pokrywają głazy odpadłe od stropu pokryte polewa naciekowa. W stropie znajdują się liczne kotły wirowe. Z sali tej przechodzimy do Sali Rycerskiej wspomnianym tunelem i dalej znanym już Korytarzem Głównym do wyjścia z jaskini.

Jaskinia posiada uboga szatę naciekowa ocalała w niedostępnych częściach. Ściany i sufit SA okopcone od pochodni z jakimi przez dziesięciolecia zwiedzano jaskinie. Można sądzić, ze niegdyś nacieków było więcej, lecz nie ma powodów, aby twierdzić, ze kiedykolwiek występowało tu ich szczególne bogactwo. Już w 1866 roku A. Grabowski pisał: "... sklepienie jej okrywały niegdyś nacieki (stalactites) w kształcie soplów: lecz gdy każdy pamiątkę bytności swej stad zabrać lubi, przeto nacieki te, zbyt powolne tworzące się działaniem, które natura w tajnikach środkami sobie wiadomymi kształtuje, odtrącone od sklepienia coraz rzadszymi staja się", co świadczy o długich korzeniach wandalizmu i głupoty, (warto zwrócić przy okazji uwagę, ze stalaktyty są o tyle marnymi pamiątkami, ze bez jaskini staja się nieatrakcyjne i lądują na śmietniku). Temperatura w jaskini wynosi 7-8oC stopni.

 

Historia poznania: Jaskinia Łokietka jest po Smoczej Jamie najpopularniejsza jaskinia Polski znana od bardzo dawna. Najstarsza wzmianka o jaskini, S. Piskorskiego pochodzi z roku 1691. W roku 1783 został sporządzony opis tej jaskini przez miejscowego plebana, na zlecenie prymasa Polski M. J. Poniatowskiego, prezesa Komisji Edukacji Narodowej. Zamysłem Prymasa było, by opisy parafii były pomocne "dla ułożenia mapy kraju". I tak w dolinie Prądnika - informuje opis jednej z parafii - "Jaskinie nadspodziewanie naturalne dwie: (...) Druga jaskinia pod nazwiskiem - Jama Królewska - znajduje się nad tymże Promnikiem w lesie do Czajowic należącym z prawej strony rzeki Promnika. Ta zamyka w sobie wielka miejsca obszerność i manowców wiele na rożne strony skłaniających, atoli nie jest tak szykowna jak pierwsza (Jaskinia Ciemna). Obiedwie te jamy i inne mniej znaczne miały być schronieniem i ocaleniem ludzi tam się przechowujących podczas panującego w tym kraju powietrza i rozmaitych niegdyś nieprzyjacielskich najazdów". Już z końcem XVIII wieku, kiedy Ojców stal się popularny, jaskinia ta stanowiła miejscowa atrakcje, choć wtedy zwiedzano raczej pobliska jaskinie Ciemna (również dostępna obecnie dla turystów). W XIX wieku powstało wiele literackich opisów Jaskini Łokietka, lub jak wtedy ja nazywano Jaskini Królewskiej Jednym z nich jest szczegółowy opis z przewodnika A. Grabowskiego z 1866 roku. Pierwsze badania przeprowadził w jaskini J. Zawisza w roku 1872. Następne w latach 1896 i 1899 przeprowadził S. Czarnowski, który wykonał wykopy w Przedsionku i Sypialni. Jaskinia uznana została za zabytek w roku 1924. Oświetlenie elektryczne założono w jaskini dopiero w 1987 roku.

Zmiana długości jaskini w porównaniu z wcześniejszymi publikacjami wynika z korekty pomiarów dla potrzeb inwentarza jaskiń OPN.

Bibliografia:

 

 

powrót na podstawie materiałów udostępnionych przez autorów z Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego "Epimenides"
wykonanie:
Internet Częstochowa S.C.