Jaskinie turystyczne Polski

Jaskinia w Mechowie
Jaskinia Raj pod Kielcami
Jaskinia Niedzwiedzia w Kletnie
Jaskinia Radochowska
Jaskinia Malinowska
Dziura
Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mylna
Jaskinia Raptawicka
Jaskinia Oblazkowa
Smocza Jama w Wąwozie Kraków
Jaskinia Bielska (przygraniczna)


Jasknia w Mechowie Jaskinia w Mechowie jest niewielkim systemem niskich korytarzyków o łącznej długości ok. 50 m. Zwiedzanie trwa kilka minut, pod opieką mieszkanki wsi Mechowo opowiadającej np. o legendzie, wg. której jaskinia miała się łączyć podziemnym tunelem z odległym o kilka km klasztorem w Żarnowcu. Wejście do jaskini otaczają ciekawe, wymodelowane przez wodę kolumny. Jaskinia jest rodzajem ciekawostki, jej dokładny opis znajduje się znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page".

fot. J. Kuptz.


Sala Stalaktytowa

 w Jaskini Raj Jaskinia Raj znajduje się ok. 11 km na południowy zachód od Kielc przy drodze do Checin. Jaskinia ta to znana atrakcja turystyczna. Przez niektórych nazywana jest najładniejszą jaskinią Polski, które to miano należałoby przyznać raczej jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, choć i w "Raju" jest co zobaczyć. Główną atrakcją jaskini jest gąszcz występujących tu bardzo licznie stalaktytów zwanych "makaronami". W jaskini znaleziono szczątki narzędzi z przed 50 000 lat, kiedy to zamieszkiwał ją człowiek. Trasa turystyczna ma długość 180 m, z 240 m długości całej jaskini. Zwiedzanie połączone z wizyta w pawilonie - muzeum trwa 45 minut. Jaskinia czynna jest codziennie od 9.00 do 17.00 oprócz poniedziałków i świat. W lutym i marcu nieczynna. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page".

fot. H. Pieczul.


Nacieki w

 Jaskini Niedzwiedziej Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest bez wątpienia najpiękniejszą jaskinią naciekową Polski. Leży w Kotlinie Kłodzkiej w Masywie Śnieżnika. Znacznych rozmiarów sale i korytarze wypełnione są niezwykle urozmaiconymi naciekami. Są one żywe, kolorowe i urokliwie kontrastują z ciemnymi kolorami skalnych ścian. W odróżnieniu od np. Jaskini Raj, Niedźwiedzia znajduje się jeszcze w fazie intensywnego tworzenia. Korytarze wypełniają liczne kałuże i jeziorka, a woda ściekająca ze stalaktytów w dalszym ciągu je buduje. Korytarze jaskini mają długość około 2 km. Do zwiedzania udostępnione jest środkowe piętro jaskini o długości ok. 600 m. Dolne, dłuższe i ładniejsze partie są dla turystów niedostępne, ale wizyta w części turystycznej jest już niezapomnianym przeżyciem. Jaskinia Niedźwiedzia jako jedyna w Polsce może skutecznie konkurować urokiem swej szaty naciekowej z zagranicznymi konkurentkami. Jaskinia jest czynna od 9.00 do 16.40 z wyjątkiem poniedziałków i czwartków. Przerwy w zimie i na początku września. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page"

fot. M. Trzeciakowski


Jaskinia Radochowska Leży w Kotlinie Kłodzkiej w okolicach Lądka Zdroju. Bardzo sympatyczny ponad 500 metrowej długości system poziomych korytarzy jest przygotowany do zwiedzania z własnym oświetleniem. W pobliżu jaskini znajduje się baza namiotowa Akademickiego Klubu Halny, który opiekuje się jaskinią. Opis jaskini znajduje się na stronie tegoż klubu.


Wejscie do

 Jaskini Malinowskiej Jaskinia Malinowska reprezentuje grupę nietypowych jaskiń, powstałych bez udziału zjawisk krasowych. Znajduje się ona w szczycie Malinów nieopodal Szczyrku. Do otworu prowadzi odnoga szlaku turystycznego. Jaskinia jest obiektem stosunkowo mało znanym, choć pod względem atrakcyjności zwiedzania należy ocenić ją bardzo wysoko. Od otworu dwie stalowe drabiny prowadzą malowniczą studnią kilkanaście metrów w dół do systemu szczelinowych korytarzy, miejscami zadziwiających wielkością. Minusem jaskini jest duży stopień zaśmiecenia. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page"


fot. D. Bartoszewski


Dziura -

 rysunek z 1851 roku. Dziura w dolinie Ku Dziurze jest najbliżej Zakopanego położona turystyczna jaskinia tatrzańska. Jest to cel wielu przyjemnych wycieczek - spacerów z Zakopanego. Wyraz dziura znaczy po góralsku jaskinia. W Dziurze podobno ukrywał się jeden z ostatnich zbójników. Jaskinia jest w zasadzie pojedynczą salą o znacznych rozmiarach z oknem w górnej części. Jaskinię zwiedza się bez przewodnika z własną latarką. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page"fot. D. Bartoszewski


W Jaskini Mroznej Jaskinia Mroźna leżąca w Dolinie Kościeliskiej jest niemal prostym tunelem o długości 500 m przebijającym na wylot masyw Organów. Forma uprzystępnienia turystycznego i niezbyt ciekawe wnętrze jaskini nie tworzą z niej najciekawszego obiektu turystycznego, choć jaskinia jest dość duża i z wycieczki można czerpać pewną przyjemność. Interesujący jest zwłaszcza widok z tarasu pod otworem wyjściowym jaskini. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page". O zwiedzaniu tej jaskini można też przeczytać w internetowym informatorze TPN.

fot. Ch. Parma.


Trawers w

 jaskini Mylnej Jaskinia Mylna to zdecydowanie najciekawsza propozycja polskiej jaskini turystycznej przeznaczonej do "samodzielnego" zwiedzania. Jaskinia leży w środkowej części Doliny Kościeliskiej w ścianie Raptawickiej Turni. Długość korytarzy jaskini wynosi 1300 metrów, a między dwoma odległymi otworami przebiega przez środek znakowany szlak turystyczny. Nie oznacza to jednak, że nie należy się na nim zmagać z pewnymi trudnościami jaskiniowymi. Część szlaku przebiega przez niski korytarz z kałużami wody, który trzeba pokonywać niemal "na czworaka". Jaskinia ta posiada skomplikowany układ korytarzy i choć pozbawiona jest niemal zupełnie nacieków, pozwala na zapoznanie się z kształtami jaskini tatrzańskich. Odważniejsi mogą spróbować penetracji bocznych korytarzy, choć należy pamiętać, że w jaskini tej zdšżył się już wypadek śmiertelnego zabłądzenia (w czasie ostatniej wojny; jaskinia wtedy była znacznie gorzej przygotowana do ruchu turystycznego). W związku z tym należy też odpowiednio się do jej zwiedzania przygotować: każdy z uczestników wycieczki (najlepiej jaskinie zwiedzać w grupie) powienien być zaopatrzony w niezawodne źródło światła i stosowną odzież (w jaskini panuje temperatura ok. +5 stopni). Jaskinie zwiedzać można przez cały rok (w zimie występują w niej ciekawe formy lodowe). O zwiedzaniu tej jaskini można też przeczytać w internetowym informatorze TPN.

fot. Ch. Parma.


Jaskinia Raptawicka to niewielka jaskinia przeznaczona do "samodzielnego" zwiedzania. Wejście po drabinie w dół, dalej dwie sale. Pomimo niewielkiej długości jaskinia robi wrażenie. Grota leży nad Jaskinią Mylną. Do zwiedzenia całości konieczna latarka. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page". O zwiedzaniu tej jaskini można też przeczytać w internetowym informatorze TPN.

fot. D. Bartoszewski


W otworze

 Jaskini Oblazkowej Jaskinia Obłazkowa to niewielka jaskinia przeznaczona do "samodzielnego" zwiedzania. Jest to poziomy korytarz doprowadzający do niewielkich salek. Jaskinia leży obok Jaskini Mylnej. Do zwiedzenia całości konieczna latarka. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na stronie "Epimenides Cave Page".fot. Ch. Parma.


Smocza Jama w Wąwozie Kraków to krótki kręty tunel przebijający na wylot skałę w ścianie Wąwozu Kraków. Jaskinia jest warta odwiedzenia jako fragment wycieczki przez malowniczą udostępniona turystycznie część Wąwozu Kraków. Mimo jej niewielkiej długości konieczne jest przy jej pokonywaniu użycie latarki. O zwiedzaniu tej jaskini można też przeczytać w internetowym informatorze TPN.


Jaskinie poza granicami Polski

Wieza

 z Pizy - symbol Jaskini Bielskiej Jaskinia Bielska leży na Słowacji, pomimo to będąc w Zakopanem warto odbyć wycieczkę w celu jej zwiedzenia. Dojazd możliwy jest rejsowym autobusem Zakopane - Poprad lub z przesiadką na granicy (duża liczba autobusów po jednej i drugiej stronie). Jaskinia słynie z pięknych nacieków i malowniczych jeziorek (co prawda napełnianych szlauchem). Zwiedzenie długiej trasy turystycznej (ok. 1 km z 1752 metrów długości całej jaskini) trwa 75 minut. Jaskinia czynna jest przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków. Warto wybrać się do niej rano, tak aby zdążyć na pierwszą turę, co pozwoli uniknąć zwiedzania w większej hałaśliwej grupie. Jaskinie zwiedza rocznie ok. 100 000 osób, z czego duży odsetek stanowią Polacy.

fot. B. Sroll

powrót
Powrót
na podstawie materiałów udostępnionych przez autorów z Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego "Epimenides"
wykonanie:
Internet Częstochowa S.C.